A Kiserdőben bővült a védett növényfajok listája: érdes csűdfű (Astragalus asper - eszmei értéke 5000 Ft), és két orchidea faj, a fehér madársisak (Cephalanthera damasonium), valamint a kislevelű nőszőfű (Epipactis microphylla) kerültek elő.
Kislevelű nőszőfű május 14-én |
Kislevelű nőszőfű május 29-én |
Az apró termetű növények óvatos lépésekre intenek. |
Zöldes-sárgás mézajkak |
A Kiserdő élővilágát folyamatosan próbálom monitorozni, szakértői segítséggel, diákokkal vagy egyedül. Mivel a kislevelű nőszőfű jellemzően a tölgyesekben, ligeterdőkben él, megnéztem a Kakastó utcai erdőrészben is, az akkor futó oktatási programtól függetlenül. A korai juharfák alkotta erdőben lépten-nyomon bújtak ki az avarból ezek a parányi orchideák. Virágai aprók, egyirányba nézők, zöldes vagy halvány rózsaszínűek, szárát rövid szőrök sűrűn borítják. Magyarországon minden honos orchidea védett, a kislevelű nőszőfű természetvédelmi értéke 10.000 Ft.
A Kiserdőben lévő állomány felméréséhez készítettem egy egyszerű eszközt. A lágyszárú növények mintavételezésének javasolt minimális területe 1 x 1 méter. Ehhez a közeli barkácsboltban vásároltam 4 darab, 120 cm üvegezőlécet. Ezekbe 10 cm-enként egy-egy szöget vertem, majd felkötöttem rájuk a fonalakat. Így egy négyzetrácsot kaptam, aminek a kisebb egységei 0,1 négyzetméteresek, a teljes mintavételi négyzet pedig 1 négyzetméter. Ennél biztosan létezik konstruktívabb eszköz, azonban úgy vélem, a célnak megfelelt. Azon jártak a gondolataim, hogy ezt később is tudjuk használni a gyerekekkel.
Előkészületek |
Készül a kvadrát: a madzagokat érdemes kifeszíteni, amennyire csak tudjuk. |
A könnyű lécek és a madzagok nem okoznak komoly sérülést a növényeken. |
A lécekre írt számok alapján: függőleges 1, vízszintes 5 |
Mintaterület |
A mintavételi területet úgy érdemes a terepen megválasztani, hogy abba minél több kerüljön a vizsgálandó fajból, azaz legyen reprezentatív. Mivel kicsi állományról van szó, a terület nagyságából is adódóan, 10 mintavételezést végeztem, amivel nagyjából lefedhető volt a teljes állomány nagysága. A kvadrátokat bolyongásos módszerrel jelöltem ki, illetve helyeztem el.
A közeli ház kecskéi kíváncsian közeledtek és nézték, mit csinálok. Felágaskodtak néhány fának a törzsére, így próbálták elérni a magasabban lévő leveleket. Amikor felém igyekeztek, egy bottal kénytelen voltam eltessékelni őket, nehogy eltapossák a nőszőfüveket.
Előkészítettem a vizsgálatokhoz szükséges eszközöket: mintavevő eszköz, GPS, terepi napló (jegyzőkönyv), toll, fényképezőgép. A táskámban lapult még kötöző madzag, olló, metszőolló, az esetleges zavaró gallyak eltávolítására.
A kvadrátokat nem szabályosan, egymáshoz illesztve raktam le, hanem szabálytalanul. Erdők gyepszintjére előírt minimális area nagysága 50 négyzetméter, jelen esetben azonban ennél kisebb területen tudtam elvégezni a méréseket, mivel nem a fajszám meghatározása, hanem egy faj egységnyi területre eső egyedszámának (denzitásának) és az egyedenként elfoglalt terület nagyságának megállapítása volt a célom. Utólag rájöttem, hogy érdemes lett volna a kvadrátokat mindig egyazon égtáj felé fordítani.
Minden kvadrát koordinátáit feljegyeztem, és eltároltam az adatokat a GPS-ben.
A jegyzőkönyvi adatok alapján készítettem egy kis statisztikát: a 10 darab mintaterületben összesen 54 egyedet számoltam össze, az 1 négyzetméterre jutó egyedszám 3-9 között változott, ezek közül a legjellemzőbb a 3 és az 5 példány / négyzetméter, átlagosan pedig 5,4 példány jut egy négyzetméternyi területre. Az állomány nagysága hozzávetőleg 50-100 közé becsülhető, a teljes eszmei érték meghaladja a fél millió Forintot. A faj borítás értékét (B-érték) 1-5 %-ra, közelítőleg 3,6 %-ra becsültem. Ehhez figyelembe vettem az erdő teljes területét, ami közel 2800 négyzetméter a Google Earth programon végzett méréseim alapján.
A kislevelű nőszőfű kisebb foltokban fordult elő a vizsgált területen, jelenlétét ugyanakkor tömegesnek tekintem, a megtalálási hely kiterjedéséhez viszonyítva igen nagy becsben tartandó, üde és értékes színfoltja a Kiserdőnek.
Az orchidea állomány felmérést Kecskés Ferenc is elvégezte, azonban a két felmérés egymástól függetlenül történt, és egymás munkájáról csak később szereztünk tudomást. Sajnos nem tudtam meg, hogy az ő felmérésével milyen adatok keletkeztek.
Az orchidea állomány felmérést Kecskés Ferenc is elvégezte, azonban a két felmérés egymástól függetlenül történt, és egymás munkájáról csak később szereztünk tudomást. Sajnos nem tudtam meg, hogy az ő felmérésével milyen adatok keletkeztek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése