A bikapók (Eresus cinnaberinus) Európa melegebb vidékein, napsütötte domboldalakon, dolomit sziklagyepeken, lejtősztyeppréteken él, így például az Európa Diplomás Nagy-Szénás és a Kutya-hegy területén. A bikapókok családjának egyetlen hazai tagja. Nem tartozik a gyakori fajok közé. Teste zömök, lába vastag. Hossza 5-10 mm, ugyanakkor az ivari dimorfizmus szép példája ez a faj: a nőstény jóval nagyobb (meghaladhatja a 15 mm-t) a hímnél és a színük is merőben más. Míg a nőstény selymesen fekete, addig a hím utóteste tűzvörös, melyet négy fekete pont díszít. Lábain vörös, illetve fehér gyűrűk futnak. Nyolc szemük az előtest elülső részén, három sorban foglal helyet. A nőstény 10 cm mély, 1 cm átmérőjű lyukat ás a laza talajba, amit teljesen kibélel a hálószövedékével. A kijárat fölé védőtetőt készít. Az ivarérett hímek szeptember közepe táján jelennek meg, és kóborolva keresik párjukat. Amennyiben egy ivarérett nőstény lakócsövéhez érnek, betérnek oda, hogy ott átteleljenek. Párzásra csak a következő tavasszal kerül sor. A nőstény 3 évi, a hím 1 évig él. A faj Magyarországon védett, eszmei értéke 5000 Ft.
A hazai bikapók semmilyen más fajjal nem téveszthető össze. |
Irodalom:
Uránia: Állatvilág (Alsóbbrendű állatok)
Búvár zsebkönyvek: Pókok, skorpiók
J. Toman, J. Felix, K. Hísek: A természet képekben
A bikapókokkal kapcsolatos legfrissebb, hazai vonatkozású kutatási eredményekről itt lehet olvasni:
Azóta megjelent egy tanulmány, melyben magyar kutatók Magyarországon találtak és írtak le a tudományra új bikapókfajt,mely Herman Ottó tiszteletére Eresus hermani, vagy deres bikapók nevet kapta. A képen látható valószínűleg egy Eresus kollari hím lehet. A cikk itt elérhető: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4400375/
VálaszTörlésHello tud csipni vagy veszélyes ez a pók ? Mert tele van a kertünk velük !!!!
VálaszTörlésKedves Krisz! A Magyarországon élő pókfajok egyikének sincs halálosan veszélyes mérge, bár egyes fajok csípése okozhat klinikailag kezelendő tüneteket. Erősebb mérge a búvárpóknak szegélyes vidrapóknak lehet.
VálaszTörlésA bikapóktól nem kell tartani, ha nem bolygatjátok, veszitek kézbe. Az csak külön öröm, ha a kertetekben ideális helyet találtak maguknak, vigyázzatok rájuk! Azért is, mert a hazánkban fellelhető pókfajoknak csak 2 százaléka szerepel a védett fajok listáján, beleértve a bikapókot.