Igazán nagy öröm ért, amikor elolvashattam az Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 2015. május 1-től 2020. április 30-ig tartó időszakra kért kutatási engedélyezéséhez csatolt kutatási tervet.
A kutatási, bemutatási tevékenységek céljai között szerepelnek: a hazai ragadozó madarak állományának minél pontosabb felmérése, fotócsapdás és rádiótelemetriás feltérképezése, gyűrűzésük, költési, táplálkozási helyeinek védelme, a madarak áramütésektől való megóvása, sérült ragadozó madarak mentése, parazitológiai vizsgálatok, ismeretterjesztés, környezeti nevelés, amelyet az MME 1974-es megalakulása óta példaértékűen végez.
A 40 oldalas, színes ábrákkal és fotókkal illusztrált jelentés tartalmazta a védett és fokozottan védett ragadozó madarakra, fekete gólyára, hollóra, éjszaka aktív ragadozó madarakra irányuló, Magyarország teljes területére kiterjedő kutatási, gyűjtési, származékok birtokban tartási, bemutatási és fészek áttelepítési tevékenységeit.
A kutatási terv, az éves beszámoló és az engedély összhangban álltak egymással. A beszámolóból kitűnt, hogy Magyarország legnagyobb civil szervezete szoros együttműködést alakított ki az érintett nemzeti park igazgatóságokkal, más természetvédelmi egyesületekkel, állatkertekkel, mentőközpontokkal és a hatóságokkal. A részt vevők ügyeltek arra, hogy a kutatási és gyűjtési tevékenységet a költések korai stádiumában, a tojásrakástól a fiókák legalább 3 hetes koráig, vedlett tollakat a fiókák kirepülése után, vagy pl. gyűrűzéskor végezzék. Olyan módszereket alkalmaztak, amelyekkel minimálisra csökkentették a madarak zavarását (non-invazív).
A kutatásban gyűjtött adatokat a Munkacsoportok tagjai és a fajvédelmi koordinátorok megküldték az illetékes nemzeti park igazgatóságoknak, az országos természetvédelmi hatóságnak, a Földművelésügyi Minisztériumnak, az MME országos adatbázisába, a gyűrűleolvasások adatait pedig a Madárgyűrűzési Központ tárolja.
A kutatás elemei: a kutatásokban részt vevő szervezetek, fajkoordinátorok, kutatásra kijelölt madárfajok, fészkelő párok száma országosan, biztos és feltételezett revírek, költések eredményei (sikerek és meghiúsult fészkelések), gyűrűzési és megkerülési adatok, jeladós madarak vonulásával kapcsolatos megfigyelések, költőláda- és odúkihelyezések, odúfoglalások, fészekkamerás megfigyelések, genetikai elemzések, ismeretterjesztési munkák összegzése, a munkacsoportok publikációs tevékenysége.
Füles kuvik fióka |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése